NSO-NAP 3 Standardı Çözüm Oluyor…

NSO-NAP 3 Standardı Çözüm Oluyor

15

Ocak

NSO-NAP 3 Eko Etiketleme konusunda standardizasyona ihtiyacını karşılıyor.

Yeni alışkanlıklar ve çevre sorunları ile baş başa kaldığımız dünyada, sürdürülebilir ürün üretim sistemi için eko etiketleme ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Artan bu ihtiyaçlar için NSO (Uluslararası Doğal Standartlar Organizasyonu) tüketici ihtiyaçlarını ve kafa karışıklıklarını önlemek için geliştirdiği NSO-NAP 3 Standardı, küresel standart bir yaklaşımına çözüm üretiyor.

COP-26 gibi uluslararası çözüm organizasyonları çevre sorunlarının ciddiyetini ortaya koyuyor ve global olarak çevre ve iklim değişikliği sorunları için ciddi stratejik çözümler arıyor.

Günümüzde, sürdürülebilir çevre işaretlemesi konusunda uluslararası kabul görmesi beklenen NSO-NAP 3 Eko Global Etiket Standardı ve sürdürülebilir üretimin neyi ölçmesi gerektiği konusunda antlaşmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Karbondioksit salınımı, su kullanımı, biyolojik çeşitlilik etkisi gibi sorunların çözümü ve tüketici tercihini yönlendirecek kolay bir yol bulunmuyor. Ayrıca beslenmelerinin çevresel etkilerine dayalı satın alma kararlarının da standart gereksinimler kadar gerekli ve önemli olduğunun da bilinmesi gerekiyor…

Özellikle gıda ürünleri için tarım, işleme, depolama ve nakliye alışkanlıklarının bir an önce değişmesi gerekiyor. Üretim metotlarının dünya üzerindeki etkisini azaltmak için yeni anlaşmalar ve stratejiler yeni üretim uygulamalarında şok değişiklikleri doğuracak gibi görünüyor. Satın aldığımız ürün, tüketici talebi, üretici metotları, lojistik, pazarlama ve tarım sektörleri arasındaki karmaşık bir etkileşim tarafından yönlendirilerek karşımıza geliyor ancak sürdürülebilirlik konusunda yapılması gereken değişim ve müdahaleleri daha sağlıklı hale getirmek yine standartlara kalıyor.