Vejetaryen Etiketi

19. yüzyılda Latince “Vegetus” kelime kökünden türetilerek güncel ana kategori olan, diyet ve kültür terimi Vejetaryen ortaya çıkmıştır. Canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamına gelen tanımı 1842’ de yapılmıştır.

Hayvan kesim ürünleri olan; et ve etten elde edilen ürünlerin tamamen reddedildiği ve alt kategorilerinde farklı varyasyonlarla tüketilen, süt, süt ürünleri, balık, tavuk, yumurta, bal, propolis, ipek, tüy, kıl gibi ürünlerle yaşamlarını sürdürmeyi tercih eden kültüre “Vejetaryen” ya da “Vejetaryenlik” denir.

VEJETARYEN KATEGORİLERİ

  • Pesketaryen
  • Semi
  • Lakto-Ovo
  • Lakto
  • Ovo
  • Frutaryen
  • Vegan

TESCİL VE ETİKETLEME/SERTİFİKASYON

Küresel Vejetaryen Etiket Organizasyonu IBI, bu kültürün tescilinde; etiketleme yetkilendirmeleri veren, kriter koyucu ve düzenleyici kurum olarak yer almaktadır. Onaylanan, Lisanslı 3. Taraf Akredite ve Yetkili Sertifikasyon Kuruluşları tarafından nihai Global Vejetaryen Etiketi tescili yapılmaktadır. Bu faaliyetlere “Global Vejetaryen Etiketleme” ya da “Global Vejetaryen Sertifikasyonu” denilmektedir.

Bu Sertifikasyon Kuruluşları da gerçekleştirmiş oldukları hizmetleri ile bu yaşam kültürüne katkı ve fayda sağlamaktadır.

Müşterilerden gelen Vejetaryen etiketi talebine, yetkili Sertifikasyon Kuruluşunun, ürünlerinde/hizmetlerinde yapacağı kontrol, muayene ve tescil faaliyetlerinde, NSO-NAP 7 VEGAN-VEJETARYEN ÜRÜN STANDARDI gereklerinin karşılanma derecesini ortaya koyması, uygunluk durumda verilen ürün lisans numarası ve sertifika bütününe “Vejetaryen Etiketi” ya da “Vejetaryen Belgesi” denir.

Vejetaryen Tescili alan ürün ve kuruluş Vejetaryen Etiketi’ ni diğer tanımları ile Vejetaryen Logosu’ nu/Vejetaryen Sertifikası’ nı/Vejetaryen Belgesi’ ni kullanmaya hak kazanır.